23Şub 2016

Geçtiğimiz yıl Artvin’in ilk Çocuk Belediyesi ünvanı ile kurulan Şavşat Çocuk Belediyesi ikinci başkanını seçmek üzere biraraya geldi.

Atatürk İlkokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seçime, Belediye Başkan Vekili Mehmet Ali Baba, Başkan Yardımcısı Özcan Arslan ve Belediye Meclis Üyesi Fatma Çelik katıldılar. Çocuk Belediyesi üyesi 60 öğrenciden 47’sinin hazır bulunduğu toplantı renkli görüntülere sahne oldu. Başkan adayı olmak isteyenlerin isimlerini yazdırmasıyla başlayan toplantıda 20 çocuğun başkan adayı olması dikkatlerden kaçmadı.

Şavşat Belediyesi Yazı işleri Müdürü Filiz Özcan, Çocuk Belediyesi hakkında bilgilendirmelerde bulundu ve seçimin nasıl yapılması gerektiğini anlatmak üzere Yüksek Seçim Kurulu tarafından görevlendirilen Nazan Aydın’a söz verdi. Nazan Aydın, belediye meclisi üyesi çocuklarımıza seçimin nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirmede bulundu.

Bilgilendirmelerin ardından Çocuk Belediye Başkanı adayları tek tek söz alarak kendilerini tanıttılar ve projelerini paylaştılar. Yapılan konuşmaların ardından başkan seçimi için oy kullanma işlemi başladı.

Yapılan oylama sonucunda en çok oy alan Emirkan Kadir Durmuş Çocuk Belediye Başkanı seçildi. Ayrıca kullanılan oylardan en çok oy alan Eray Işık, Yiğit Yalduz, Yusuf Emre Çelik, Nehir Tekin, Tuğçe Nisan Yılmaz, Melek Çelik, Emir Eminağaoğlu, Eren Durmuş ve Seher Özbek Belediye Meclis Üyesi olarak seçildiler. Seçim sonuçları ardından yeni başkan ve meclis üyeleri Belediye Başkan Vekili Mehmet Ali Baba’yı makamında ziyaret ettiler. Belediye Başkan Vekili Mehmet Ali Baba ile makamında bir süre sohbet ettikten sonra belediyeden ayrıldılar.

Çocuk Belediyesi Neden Kuruldu?

Şavşat Belediyesi bünyesinde kurulan Çocuk Meclisi çocuklarımızın kent yönetimindeki rolünün güçlendirilmesi ve yönetime aktif olarak katılabilmeleri, istek ve önerilerini dile getirmede özgüven sahibi olabilmeleri, kendi kültürel ve ahlaki değerlerini öğrenebilmeleri ve geleceğe güvenle bakabilmeleri amacıyla oluşturulmuş demokratik bir platformdur.

Şavşat Çocuk Belediyesi’nin Görevleri Nelerdir?

 • Şavşat’ta yalayan çocukların sorunlarını tespit edip, çözümleri için öneriler getirmek,
 • Yaşadıkları kentin sorunları ile ilgilenmelerini sağlayarak iyi bir çevre bilinci edinmelerini temin etmek,
 • Kendilerini ifade edecek bir ortam meydana getirmek,
 • Geleneklerine, göreneklerine ve tüm toplumsal değerlerine sahip çıkan bir kuşağın yetişmesi için her türlü çalışmayı yapmak asıl hedefi oluşturmaktadır.

Şavşat Çocuk Belediyesi Hangi Projeleri Gerçekleştirdi?

 • İlçemizde bulunan kaldırımları boyatarak çehrenin değişmesini sağladılar
 • Resmi kurumlara ve okullara kağıt atıklarını toplamak üzere geri dönüşüm kutuları dağıtarak bunların yeniden dönüştürülmesi için gerekli çalışmayı yaptılar.

Çocuk Belediyesi Neler Yapabilir?

 • İlçede ve okullarda temizlik ile ilgili broşürler asılarak bilgilendirmeler yapabilir
 • Eğitime yönelik kurslar açabilir
 • Çocuk korosu kurabilir ve konserler verebilir
 • Açılış ve ölüm gibi olayları takip edip, hediye, kutlama ve başsağlığı mesajları gönderebilir
 • Yardım kampanyaları ve organizasyonlar yapabilir
 • Kültürel geziler düzenleyebilir
 • Özel gün ve haftalar kutlanabilir
 • Çocuk meclisi dergisi çıkararak faaliyetler ve yapılan icraatlarını medya aracılığı ile duyurulmasını sağlayabilir
 • Çeşitli kampanyalar düzenleyebilir
04Mar 2016

Geçtiğimiz hafta seçimleri yapılan Çocuk Belediyesi başkanı ve meclis üyeleri, Çocuk Belediyesi Meclis Başkan Vekili ve Katip Üyelerini belirlemek amacıyla Çocuk Belediyesi’nde bir araya geldiler.

Belediye Başkanımız Ahmet Sinan Öztürk, Başkan Yardımcımız Özcan Arslan ve Çocuk Belediyesi Başkanı Emirkan Kadir Durmuş başkanlığında yapılan toplantıda öncelikli olarak seçimler gerçekleştirildi. Yapılan seçimlerin ardından 2016 programı hakkında görüş alışverişinde bulunan Çocuk Belediyesi Meclis Üyeleri, toplantıya misafir olarak katılan Orman İşletme Müdürü ve Müdür Yardımcısı’na yapılması planlanan Çocuk Belediyesi Hatıra Ormanı için görüştüler. Yapılacak olan Hatıra Ormanının süreci ve yapılışı hakkında bilgi alan Çocuk Belediyesi üyeleri diğer konuları da görüştükten sonra toplantı sona erdi.

21Mar 2016

Şavşat Çocuk Belediyesinden anlamlı bir girişim.

Şavşat çocuk Belediyesi 2016 yılı faaliyetleri ile ilgili almış olduğu karar gereği İlçemizde sahipsiz dolaşan kedi ve köpekler için mama ve su kapları dağıttı.

Orman Bakanlığı Rize 12. Bölge Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Artvin Şube Müdürlüğü  aracılığı ile temin edilen mama ve su kapları Çocuk Belediye Başkanı ve Çocuk Belediyesi Meclis Üyeleri tarafından İlçemizdeki restorant ve kafeteryalara dağıtıldı.

Çocuk Belediye Başkanı Emirkan Kadir DURMUŞ ve Çocuk Belediye Meclis Üyeleri “Tüm canlıların yaşam haklarının korunması bizim sorumluluk alanlarımızdan birini oluşturuyor. Sokak hayvanlarının sokakta yaşama hakkı var. Yemek ve su verilmezse hayvanlar sokakta ölümle karşı karşıya kalıyorlar. Sahipsiz sokak hayvanlarına sahip çıkmamız ve karınlarını doyurmak için bir kap yemek bir bardak su vererek onların yaşamalarına katkı sağlamalıyız. Bu her bireyin vatandaşlık görevidir. Biz Çocuk Belediyesi olarak bu konuya dikkat çekmek üzere girişimde bulunduk ve aynı duyarlılığı büyüklerimizden bekliyoruz” dediler.

Çocuk Belediye Başkanı ve Meclis üyeleri ile birlikte mama ve su kabı dağıtma etkinliğine katılan Belediye Başkan Vekili Oktay Yılmaz ise “Bizim bir sözümüz var ‘Çocuk aklı deme, çocuk haklı’ Çocuk Belediyesi Meclis üyelerimiz duyarlı bir davranış sergileyerek mama ve su kaplarını dağıtıyorlar. Biz büyüklere de örnek oluyorlar. Kendilerini her konuda destekliyor ve ‘Biz bütün yaratılmışları seviyoruz yaratandan ötürü’ bilinciyle hareket ediyoruz. Merhametli olmak, mükemmel olmaktan çok daha iyidir. Sokak hayvanlarımıza sahip çıkmak insanlık görevimizdir.

Dağıtılan bu kaplara esnaflarımızın sahip çıkacağına ve kapları boş bırakmayacağına inancım sonsuzdur” dedi.

Bir konuya daha dikkat çeken Oktay Yılmaz; Meclisimizde karar aldık. Belediye Başkanlığımız tarafından Sahipsiz sokak hayvanlarının barınması için barınak yapılması girişimlerde bulunduk ve yakın zamanda faaliyete geçireceğiz. Artık yemekler, ekmekler israf olmadan yapacağımız bu barınaklarda yaşayacak olan köpeklere can verecek açıklamalarında bulundu.

Ayrıca Şavşat Çocuk Belediye Başkanını ve Meclis Üyelerini duyarlı davranışlarından dolayı tebrik etti ve evlerinin önünde apartman girişlerinde kap koymak isteyen duyarlı vatandaşların Zabıta Amirliğinden kapları temin edebileceklerini söyledi.

İlçemizin değerli restorant ve kafeterya işletmecileri ise duyarlı davranışlarından dolayı çocuk belediyesi meclis üyelerine teşekkür ederek dağıtılan bu kaplara sahip çıkacaklarını ve  boş bırakmayacaklarının  sözünü verdiler.

24Mar 2016

Yaşlılar haftası dolayısıyla Yaşlılar Yaşam Yerleşkesine anlamlı ziyaret.

Şavşat Belediyesi Meclis Üyeleri ile Şavşat Çocuk Belediyesi Meclis Üyeleri birlikte Şavşat Yaşlılar Yaşam Yerleşkesine giderek anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiler.

Belediye Başkan Vekili Oktay YILMAZ ziyaret sırasında yaşlılara kendilerini tanıtırken biz belediyenin meclis üyeleri, minik yüreklerde Çocuk Belediyesinin Meclis Üyeleri diye tanıttı. Oktay Yılmaz “Biz geleceğe yön verecek çocuklarımızı yaşlılarına sahip çıkmalarının gerektiğinin bilincine varmaları için çalışıyoruz. Bizler küçüğüne sevgiyle, büyüklerine saygıyla yaklaşılması gerektiğini öğreten bir kültürün mensubuyuz” diye konuştu.

Ziyaret sırasında yaşlılarla sohbet eden Çocuk Belediyesi Meclis Üyeleri “Bizler sizlerin dün ile bugün arasında kurduğunuz köprü sayesinde kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşıyacağız. Sizler bizim en değerli varlıklarımızsınız” duygularını paylaşarak ellerini öptüler ve yaşlılara saygı haftasını kutladılar.

Belediye Meclis Üyeleri ve Çocuk Belediyesi Meclis Üyeleri yaşlılar yaşam yerleşkesinde kalan yaşlıların kaldığı odaları ve sosyal tesisleri gezerek Yerleşke Müdürü Zülfü ÖZ’den bilgiler alarak paylaşımlarda bulundular.

Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi’nde kalan yaşlılar bugüne kadar çok ziyaretçilerinin olduğunu ama Çocuk Belediyesi Meclis üyelerinin bu anlamlı ziyaretlerinden çok memnun olduklarını ve her zaman beklediklerini dile getirdiler.

Çocuk Belediyesi Meclis Üyeleri ziyaretlerini sıkça yapacaklarını ve yaşlıların doğum günlerini kutlama etkinliklerini gerçekleştireceklerinin sözünü verdiler ve Meclis Üyeleri ile Çocuk Belediyesi Meclis Üyeleri yaşlılarla hatıra fotoğrafı çekinerek yerleşkeden ayrıldılar.

04Nis 2016

1 Nisan 2016 Cuma günü Şavşat Çocuk Belediyesi Meclis üyelerinin Orman Haftası nedeniyle ilçemiz Söğütlü Mahallesi Anadolu Lisesi Erkek Öğrenci Yurdu bahçesinde bir program düzenledi. Program saygı duru-şu ve İstiklal marşıyla başladı. Programa Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Artvin Orman Bölge Müdürü Sedat Ecevit, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Zafer Şimşek, Orman İşletme Müdürü Mustafa Kesici, Müdür Yardımcısı Murat Durmuş, Şavşat Orman İşletme Müdürlüğünde görevli Orman Mühendisleri, İlçe Emniyet Amiri Eray Çınar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Yokuş ve Şube Müdürleri Soner Gögerçin, Fatih Bilici, İlçe Daire Amirleri, Okul Müdürleri, siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşları, Çocuk Belediye Başkanı Emirkan Kadir Durmuş, Belediye Meclis ve Çocuk Belediyesi Meclis Üyeleri, Belediye çalışanları ile Çocuk Belediyesi üyeleri, Yaşlılar yaşam yerleşkesi görevlileri, yerleşkede kalan yaşlılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Başkan Öztürk; “Ağaç Hayırlı Evlat Gibidir”

Fidan Dikim Programının açılış konuşmasını Belediye Başkanı A. Sinan Öztürk yaptı. Öztürk; “Belediye Başkanlığı olarak Çevre bilincini ve çevre sevgisini gelecek nesillere aktarmak için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Minik yüreklerin aldığı büyük kararlardan örnek alarak; Orman Bölge Müdürlüğü ve Orman İşleteme Müdürlüğü katkıları ile fidanlarımızı toprakla buluşturacağız. Çevreye katkı sağlayacak faaliyetlerimiz bundan sonra da devam edecek. Bizden sonraki nesillere bırakacağımız oksijen dolu alanlar oluşturma çabasındayız.

Ağaç hayırlı evlat gibidir. Eğer yetiştirip ilgi gösterirseniz o ağaçta size ilgi gösterir size meyvelerini verir.

Toplumumuz için çocuklarımız gençlerimiz ne kadar önemliyse ülkemizin toprakları için fidanlar o kadar önemlidir. Bu-gün rahat bir nefes alıyorsak, uçuşan kelebekler böcekler görebiliyorsak bunların olmazsa olmazı ağaçlardır.

Bugün buraya diktiğiniz fidanlarda sizinle birlikte büyüyecek ve gelecekte belki de bu fidanların gölgesinde piknik yapacaksınız. Çocuk Meclisimiz, son zamanlarda çok güzel etkinliklerle dikkat çekmeye başladı.

Çocuklarımız toplumun geleceğidir, fidanıdır. Miniklerimizin bu konuda bilgili olması geleceğimizi garantiye aldığımız noktasında büyük bir imzadır” dedi.

Orman İşletme Müdürü Mustafa Kesici; Çocuk Belediyesinin Talebini Yerine Getirdik

Programda konuşma yapan Orman İşletme Müdürü Mustafa Kesici ise Çocuk Belediyesi tarafından yapılan Hatıra Ormanı oluşturma talebini yerine getirmekten duydukları mutluluğu dile getirerek; “Bizler Orman Teşkilatı olarak adeta vatan savunması anlayışı ile ormanlarımızı koruyup kollarken aynı bilinçlenmenin toplum düzeyinde olması halinde ormanlarımız gelişecek ve gelecek nesillere taşınacaktır” dedi. Kesici,   Şavşat ilçemizde 66.846 Hektar orman alanı mevcut olup bu oran %52’ye denk gelmektedir bilgisine vurgu yaparak, ormanların faydalarını ve Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan ağaçlandırma ve orman yolu çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Programın devamında ise Şavşat Çocuk Belediye Başkanı Emirkan Kadir Durmuş bir konuşma yaptı. Durmuş konuşmasında; “Çocuk Belediyesi olarak ilçemizde fidan dikim ve yeşillendirme çalışmalarını sürdüreceğiz. Ve Çocuk Belediyesi Meclisinde aldığımız kararları hayata geçireceğiz. Belediye Başkanımız Ahmet Sinan Öztürk’ten aldığımız destekle çevre çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Şavşat Çocuk Belediye Meclisi Tarafından Alınan Karar Gereği Çocuk Belediyesi Hatıra Ormanı Oluşturularak Fidan Dikildi

Çocuk Belediyesi tarafından resmi yazı ile yapılan müracaat sonucunda Şavşat Orman İşletme Müdürlüğü ve Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan Söğütlü Mahallesindeki Çocuk Belediyesi Hatıra Ormanı Sahasında yapılan resmi törenin ardından fidan dikimi gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’e Velilerden ve Vatandaşlardan Teşekkür

Artvin ilinde tek Şavşat ilçesinde Çocuk Belediyesi kurulduğu ve kent yönetiminde aktif rol oynamaları, istek ve önerilerini dile getirmede özgüven sahibi olmalarına imkan sağlandığı için Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’e veliler ve vatandaşlar tarafından teşekkür edildi.

Programda öğrenciler günün anlam ve önemi ile ilgili hazırlamış oldukları kompozisyon ve şiirlerini okudular. Program halk oyunları gösterisi ve ödül töreninin ardından hatıra fotoğrafların çekiminin ardından son buldu.

11Nis 2016

Kısa bir süre önce Çocuk Belediyemiz tarafından başlatılan kağıt toplama kampanyası kapsamında toplanan kağıtlar Artvin’den gelen firma yöneticisine teslim edildi.

Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz Atanur Atabey, Çocuk Belediye Başkanımız Emirkan Kadir Durmuş ve Çocuk Belediye Meclis Üyeleri, kağıt atıklarının bulunduğu Söğütlü Mahallesi’ndeki depodan torbalarla hazırlanmış olan atık kağıtları firma sahibine teslim ettiler.

Çocuk Belediye Başkanımız Emirkan Kadir Durmuş: “Kampanyayı başlattığımız günden bu zamana kadar bütün kurumlar konuya hassasiyet göstererek kağıt atıklarını belediyemize teslim ettiler. Belediyemiz çalışanları da kağıtları burada depoda toparladılar. Çocuk Belediyesi olarak bu konuda bizlere yardımcı olan tüm kurumlara, okullara ve belediyemiz çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz. Firmaya kağıtları teslim ettik. Bundan sonra da bu yönde çalışmamız devam ediyor. İnşallah en kısa zamanda yine kağıtları toparlayarak bu projenin devam etmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Toplanan kağıt atıkları firma aracına yüklenerek firma sahibine teslim edildi.