Doğanın Pili Bitmesin

Doğanın Pili Bitmesin

Şavşat Çocuk Belediyesinden doğa için önemli adım.

Şavşat Çocuk Belediyesi almış olduğu karar gereği “Piller dönüşüme, bizler temiz çevreye kavuşalım” sloganıyla yola çıkarak ilçemizde atık pil toplama kampanyası başlattı.

Atık pil kutusu dağıtma etkinliğine Şavşat Çocuk Belediye Başkanı Emirkan Kadir DURMUŞ, Zabıta Amiri Yılmaz DURMUŞ ve Çocuk Meclis üyeleri katıldı.

Belediye Başkanlığımız tarafından temin edilen Atık pil kutuları ilçemizdeki 20 kamu kuruluşuna dağıtılarak pillerin atılması için uygun yerlere koyuldu.

Çocuk Belediye Başkanı Emirkan Kadir DURMUŞ ve Çocuk Meclis Üyeleri yaptıkları açıklamada: “Atık pillerden doğaya sızan bu ağır metallerin temiz içme sularına karışması durumunda insanlar; kanser, böbrek rahatsızlıkları ve karaciğer rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalıyorlar. Bugün kanser vakalarının en az %15’inin atık pillerin doğaya ve içme sularına karıştırdıkları ağır metallerden kaynaklandığı düşünülüyor” diyerek konuya dikkat çektiler.

Şavşat Belediye Başkanımız A. Sinan ÖZTÜRK: Atık pil doğamıza zararı oldukça fazla Atık pillerde bulunan bir gram civanın o veya bu şekilde doğaya atılması durumunda; 20 ton sebze, 10 milyon litre temiz suyu zehirlediği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya koyulduğunu belirtti.

“Doğamıza sahip çıkmak görevimizdir” diyen Belediye Başkanımız konuşmasının devamında “İnsanların çevreye bilinçsizce attığı bu atık piller insan hayatını da tehdit etmektedir. Atık pillerin içerisinde ki cıva, kadmiyum ve kurşun kanser hastalıklarına yol açmaktadır. Toprağa ve sulara karışan atık piller hayatın her alanını etkilemektedir. Tabi ki bu atık pillerin zararlarından korunma yolları da vardır. Bu atık pilleri doğaya bilinçsizce bırakıp atılacağına geri dönüşüm kutularında toplayıp geri dönüşüm merkezlerine gönderebilir” diyerek sözlerini bitirdi.

Atık kutularının dağıtıldığı kurumlardaki görevliler bu etkinliğe katılan Çocuk Meclis üyelerine çevre duyarlılığından dolayı teşekkür etti.

Şavşat Çocuk Belediyesi Başkanı Emirkan Kadir DURMUŞ dağıtılan atık pil kutularına sahip çıkılacağı ve boş bırakılmayacağından eminim dedi.

© 2019 Şavşat Çocuk Belediyesi Her Hakkı Saklıdır.