Şavşat Çocuk Belediyesi Yöresel Meyve Fidanlarını Toprakla Buluşturdu

Şavşat Çocuk Belediyesi Yöresel Meyve Fidanlarını Toprakla Buluşturdu

Kurulduğu günden bugüne kadar sosyal faaliyetlerle adından sıkça bahsettiren Şavşat Çocuk Belediyesi, bu projelerine bir yenisini daha ekledi.

Geçtiğimiz yıl ulaşıma kısmen açılan Şavşat Çevreyolu kenarında bulunan boş alanları “Çocuk Belediyesi Yöresel Meyveler Kent Bahçesi” olarak değerlendirmek için harekete geçen Şavşat Çocuk Belediyesi, ilgili kurumlardan gerekli izinlerin alınmasının ardından 15.04.2019 tarihinde meyve fidanlarını toprakla buluşturdu. Çevreyolu kenarında gerçekleştirilen Çocuk Belediyesi Yöresel Meyveler Kent Bahçesi fidan dikim programına İlçe Kaymakamı Musa Göktaş, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, Şavşat Çocuk Belediyesi Başkanı Osman Güner, Şavşat Belediyesi ve Çocuk Belediyesi Meclis Üyeleri, ilçe protokolü, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Osman Güner: “Çocuk Belediyesi Yöresel Meyveler Kent Bahçesi’ne Şavşat’ımıza Ait Olan Ve Kaybolmaya Yüz Tutmuş Her Türlü Meyve Ağacı Dikilecek”

Fidan dikme programında konuşma yapan Şavşat Çocuk Belediyesi Başkanı Osman Güner: “Kıymetli büyüklerimiz; yaşadığımız ilçemizin unutulmaya yüz tutmuş meyvelerinin yeniden hayat bulması için Belediye Başkanlığına, Kaymakamlık Makamına ve Karayolları Bölge Müdürlüğüne yaptığımız müracaatlar olumlu sonuçlandığı için bugün buradayız.

Çocuk Belediyesi Yöresel Meyveler Kent Bahçesi’ne Şavşat’ımıza ait olan ve kaybolmaya yüz tutmuş her türlü meyve ağacı dikilecektir. Böylece meyve çeşitliliği korunup, bahçeden alınan meyve kalemleri köylerimizdeki meyve bahçelerindeki ağaçlara kalem olacak ve çiçeklerinden arılar beslenerek bal yapacaklardır.  

Ayrıca meyve bahçemizden ve köylerimizdeki aşılı ağaçlardan toplanacak meyveler Belediye yöresel ürünler işleme, depolama ve paketleme tesisinde tescilli çeşitli ürünlere dönüştürülerek yerel kalkınmaya katkı sağlayacaktır.

Dünya markası Kentimiz Şavşat’ta yetişen her türlü ürün doğal coğrafi işaretli ve tescilli olduğu halde, artık Şavşat’ımızda Amasya Elması, Bursa Kirazı ve şeftalisi, Golden elması, mürdüm eriği gibi meyvelerin yerini yeniden Mekteb ve paşa elması, tevrecul armudu, çançur eriği ve daha ismini sayamadığım birçok meyve hayat bulacaktır.

Alan tahsisi ve  düzenlemesinden, fidan çeşitliliğinin tespiti ve teminine kadar her yönde katkı sağlayan, Kaymakamımız Sayın Musa Göktaş’a Belediye Başkanımız Sayın Nihat Acar’a, Belediye Eski Başkanımız  Sayın Ahmet Sinan Öztürk’e, Karayolları Bölge Müdürlüğüne, Orman İşletme Müdürlüğümüze, İlçe Tarım Müdürlüğümüze, Muhtarlarımıza ve elbette ki kendisini Şavşat’ın kalkınmasına adamış, projenin asıl sahibi  İkram Bahçeci ve Ömer Öztürk  ile  daha ismini sayamadığım gizli Şavşat Gönüllülerine hepinizin huzurunda Cittaslow çocukları olarak  teşekkür ediyoruz” dedi.

Nihat Acar: “Çevre Yolu Boyunca Elverişli Alanlar Değerlendirilerek, Kentin Markasına Yakışan Botanik Bahçesi ile Gezi ve Mesire Alanına Dönüştürülmeye Çalışılacaktır”

Osman Güner’in ardından konuşma yapan Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar: “Şavşat Sevdalısı İkram Bahçeci ağabeyim ve  Ömer ÖZTÜRK kardeşim  İle  Çocuk belediyesinin Şavşat’ımızın  Yöresel meyvelerine sahip çıkılması amacıyla yapmış olduğu müracaatlar olumlu yönde sonuçlanmış,  Karayolları Bölge Müdürlüğünden gerekli izinler alınarak Kaymakamlığımız, Belediye Başkanlığımız, Orman İşletme Müdürlüğümüz ve Tarım İlçe Müdürlüğümüz  birlikteliğinde oluşturulan üzerinde bulunduğumuz alanı Çocuk Belediyesi Yöresel Meyve Kent Bahçesi olarak isimlendirerek meyve fidanları ile buluşturacağız.

Bu projenin gerçekleşmesinde asıl amacımız unutulmaya yüz tutmuş meyvelerimizin yeniden meyve bahçelerinde hayat bulması ve köylerimizdeki bahçelere yeniden yayılması ile gelecek kuşaklara aktarılması, ayrıca tıbbi aroma açısından zengin özelliğe sahip meyvelerimizin yerel kalkınmaya katkı sunması bakımından üretim faaliyetlerinde kullanılması hedeflenmiştir. 

Ayrıca bugün başlangıcını yaparak oluşturacağımız meyve bahçesi ile birlikte çevre yolu boyunca elverişli alanlar değerlendirilerek, kentin markasına yakışan botanik bahçesi ile gezi ve mesire alanına dönüştürülmeye çalışılacaktır” dedi.

Musa Göktaş: “Şavşat Çocuk Belediyesi’nin Yaptıkları İşleri ve Projeleri Büyük Bir Beğeniyle Takip Ediyorum”

Programda konuşma yapan Şavşat Kaymakamı Musa Göktaş: “Şavşat’ta ilk göreve başladığımız zamanda köylerimizi ziyaret etme fırsatı buldum. Gittiğimiz her köyde yaşlı amcalarımız ve teyzelerimiz unutulmaya yüz tutmuş meyvelerden ve armutlardan bahsettiler. Hep içlerinde özlem ve üzüntü vardı. Eskiden çok çeşitli armutların olduğunu ancak günümüzde artık kalmadığından bahsediyorlardı.

Bende uzun zamandır nereden başlayabiliriz noktasında kafa yordum. Tam o dönemde Sayın İkram hocam ve Ömer hocam ziyaretime geldiler ve bu projeden bahsettiler. Onların üstün gayretiyle, Şavşat Çocuk Belediyemizin, Belediye Başkanlığımızın, Karayolları Bölge Müdürlüğümüzün ve Şavşat Orman İşletme Müdürlüğümüzün de katkıları ile bugün bu noktaya geldik. Emeği geçen herkese çok teşekkürler.

Şavşat Çocuk Belediyesi’nin yaptıkları işleri ve projeleri büyük bir beğeniyle takip ediyorum. Bugünkü de bir o kadar anlamlı ve güzel bir proje olmuş. Şavşat Çocuk Belediyesi Başkanımız Osman Güner kardeşimize sizlerin huzurunda çok teşekkür ediyorum” dedi.

Fidan dikme programı meyve fidanlarının toprakla buluşturulması, can sularının verilmesi ve çekilen hatıra fotoğrafları ile sona erdi.

Haber: Şavşat Belediyesi Basın Merkezi

© 2019 Şavşat Çocuk Belediyesi Her Hakkı Saklıdır.